Ana Sayfa Yerel Asayiş Siyaset Ekonomi Güncel Spor Dünya Eğitim Sağlık Kultur-Sanat Yemek/Kadin
YouTube Premium'un Türkiye'deki üyelik ücretlerine zam
YouTube Premium'un Türkiye'deki üyelik ücretlerine zam
BBP’den Konya Muhtarlar Derneği’ne ziyaret
BBP’den Konya Muhtarlar Derneği’ne ziyaret
Dünya Gençler Kick Boks şampiyonundan Başkan Badem’i ziyaret
Dünya Gençler Kick Boks şampiyonundan Başkan Badem’i ziyaret
Bisvolu bisikletçiler Selçuklu belediyesi için ter dökecek
Bisvolu bisikletçiler Selçuklu belediyesi için ter dökecek
Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi yıllık yüzde 117,04 arttı
Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi yıllık yüzde 117,04 arttı
HABERLER>BİLİM TEKNOLOJİ
8 Ekim 2021 Cuma - 16:47

Bakan Varank Konya Bilim Festivali'ni açtı

8. Konya Bilim Festivalinin açılış töreni gerçekleştirildi. Törene katılan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Bilim, teknoloji ve genç nüfus, bir ülkenin taşıyıcı temel yapıtaşlarıdır” dedi.

Bakan Varank Konya Bilim Festivali ni açtı

8. Konya Bilim Festivalinin açılışı bugün Bilim Merkezinde gerçekleştirildi. Açılış törenine katılan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank gençlere seslenerek, “Bilim, teknoloji ve genç nüfus, bir ülkenin taşıyıcı temel yapıtaşlarıdır. Uzun dönemli siyasi ve ekonomik bağımsızlık, bilime ve teknolojiye yatırım yapmakla, ülkelerin kaderini tayin eden gençlere hak ettiği imkanları sağlamakla mümkün. Dünyanın en büyük şirketlerine baktığımızda Ar-Ge harcamalarını şirket gelirlerinin yüzde 20’lerine kadar çıkardıklarını görüyoruz. Peki neden? Çünkü artık güçlü olmak yetmiyor. Teknoloji geliştirmek, inovasyona önem vermek yani rekabetçi olmak gerekiyor. Yıkıcı teknolojilere, dijitalleşmeye adapte olmak gerekiyor. Bu durum ülkeler için de aynen geçerli. Artık topyekün kalkınmanın yolu katma değerli üretimden, bilimden, teknolojiden, inovasyon ekosisteminin doğru çalışmasından geçiyor. İşte bu yüzden Cumhurbaşkanımız liderliğinde Milli Teknoloji Hamlesi vizyonunu ortaya koyduk. Türkiye’yi sadece teknolojiyi kullanan değil, kendi teknolojisini geliştirip üreten ve ihraç eden bir ülke haline getirmek için gayret gösteriyoruz. Bu gayreti gösterirken en önemli yol arkadaşımız da genç kardeşlerimiz. Emin olun bu cümleyi klişe ezberlenmiş bir cümle olarak kurmuyorum. Gençleri, güçlü Türkiye’nin mimarları olarak görüyor, bu yolda onları tüm imkanlarımızla destekliyoruz. Hamdolsun, şu anda gençler arasında, çocuklar arasında büyük bir teknoloji aşkı, bilim merakı rüzgarı esiyor. İşte TEKNOFEST de, bilim merkezlerinde, bilim festivali ve yarışmalarında, DENEYAP teknoloji atölyelerinde, yeni nesil kodlama okulları olan Ekol 42’lerde yükselen dip dalgayı hepimiz görüyoruz. Buralardaki heyecanı, yarışmalardaki tutkuyu iliklerimize kadar hissedebiliyoruz. İşte bu yüzden geleceğe dair ümit doluyuz, heyecanlıyız. Meydanlardaki, festivallerdeki, laboratuvarlardaki, okullardaki gençlerimizin heyecanını paylaşıyoruz. Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi, Türkiye’nin TEKNOFEST Kuşağı gümbür gümbür geliyor” dedi.

“Bu atmosfer, bu şölen büyük ve güçlü Türkiye’nin lokomotifi olacak”
Konya Bilim Festivali’nin Milli Teknoloji Hamlesinin toplumsallaşmasında rol oynayan önemli bir etkinlik olduğuna değinen Bakan Varank, “Geçtiğimiz sene pandemi sebebiyle ara verilen festivalimiz bu yıl sizin de şahitlik ettiğiniz gibi coşkusunu arttırarak devam ediyor. Festival kapsamında yüzlerce etkinlik, atölye ve sergi çalışmaları gerçekleşecek. Bu sene festivale ASELSAN, HAVELSAN, ROKETSAN, TUSAŞ, TÜMOSAN, BAYKAR ve TÜBİTAK da katılıyor. Ayrıca yerli ve milli teknolojilerimiz olan ATAK, GÖKBEY, BAYRAKTAR TB2, PUSAT, CEZERİ ve BOR MOBİL’i de festival alanında sergiliyoruz. Ülkemizin medar-ı iftiharı olan bu teknolojilerin gençlerimize ilham olacağından hiç şüphemiz yok. Burada çizim robotu, pankek fabrikası, roller coasterlar, trafik eğitim parkı gibi çocuklarımızı eğlendirirken öğreten etkinlikler de olacak. Sizlere yarışmalar, sahne gösterileri, eğlenceli bilim gösterileri ve aile festival oyunları hazırladık. Bu festivalde çocuklarımız ve elbette aileleri vitrinlerin arkasından izleyerek değil bizzat dokunarak deneyerek öğrenebilecekler. İnşallah burada yaşadıkları tecrübeler gençlerimizin hayatlarında güçlü ve unutulmaz bir etkiye sahip olacak. Uzmanlarımızın verecekleri konferanslar, yapacakları söyleşiler onların zihinlerinde iz bırakacak. İnanıyorum ki bu atmosferi, bu şölen havasını soluyan gençler büyük ve güçlü Türkiye’nin lokomotifi olacak” şeklinde konuştu.

“Türkiye’yi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkaracaklar”
Türkiye’nin kadim geçmişi ve medeniyet birikimiyle bilim ve teknoloji alanında etkili bir mirasa sahip olduğunu ifade eden Bakan Varank, “Dünya bilim tarihine geçmişte bu topraklarda yaşayan alimler yön vermiş. İşte bizim gençlerimiz maziden atiye kurdukları köprülerle bu birikimi geleceğe taşıyacaklar. Atalarının gittiği yoldan giderek ülkemizi hak ettiği noktaya getirecekler. Bilimin ve teknolojinin öncülüğünde, Türkiye’yi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkaracaklar. Şunu artık tüm dünya biliyor. Yer yüzünde hangi alanda bir teknoloji yarışı varsa Türk gençleri o yarışta varlar. Hem de en güzel şekilde varlar. Birilerinin biz yapamayız biz edemeyiz ezikliğine aldırış etmeden, en iyisini biz yaparız diyerek varlar. Konyalı gençlerimizi de yakın gelecekte bu yarışların galipleri olarak göreceğiz. Ben bu duygu ve düşüncelerle bu güzel etkinlik vesilesiyle gençlerle buluşmamıza imkan sağlayan tüm kurum ve kuruluşlarımıza şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu.
TEKNOFEST’te yakılan bilim ve teknoloji meşalesinin Konya’ya taşımanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek konuşmasını sürdüren Bakan Varank, “İnşallah önümüzdeki dönemlerde tüm Türkiye’de bilim ve teknoloji etkinliklerinin sürekliliğini sağlayarak, bu meşalenin daima yanmasını sağlayacağız. Konya Bilim Merkezi’nin açılışını bundan 7 yıl önce Cumhurbaşkanımızla birlikte yapmıştık. Modern teknolojinin imkânlarıyla donatılmış bu devasa bilim merkezini gördüğümde büyük bir heyecan yaşamıştım. 2023 hedeflerimize giden yolun buralardan geçtiğini, Konya Bilim Merkezi’nin gençlerimiz için ilham verici ve ufuk açıcı olacağını düşünmüştüm. Emin olun bugün de Sanayi ve Teknoloji Bakanı olarak, burada 8. Konya Bilim Festivali’nin açılışında yine aynı heyecanı yaşıyorum. Türkiye’nin dört bir tarafına inşa ettiğimiz Bilim Merkezlerinin, Milli Teknoloji Hamlemizin itici güçleri olduğunu görmek bizleri mutlu ediyor. Konya ile birlikte, Kayseri, Kocaeli, Elazığ ve Bursa’da TÜBİTAK destekleriyle kurduğumuz Bilim Merkezleri, gençlerimizin bilime olan ilgisinin artırılmasında önemli görevler icra ediyor. Buralarda düzenlenen etkinlikler ve gençlerle bir araya gelmemizi sağlayan festivaller bilimin toplumsallaşmasına hizmet ediyor. Ben bu vesileyle Konya Bilim Festivali organizasyonunda emeği geçen başta Konya Büyükşehir Belediyesi olmak üzere tüm arkadaşlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum. Sekizinci Konya Bilim Festivali’nin hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

“10 bin yıllık kadim şehir Konya hala ilim ve medeniyet şehri”
Açılışta bir konuşma yapan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, “8. Bilim Festivalimizi geçen yıl pandemi nedeniyle gerçekleştirememiştik. 2019 yılında 150 binden fazla ziyaretçiyi ağırlamıştık. İnşallah rakam bu yıl daha fazla olacaktır. Çok yoğun bir ilgi var. Bölgemizde Ankara, Afyonkarahisar, Isparta, Aksaray, Karaman, Niğde hatta Kayseri’den bile ziyaretçileri ağırlıyoruz. Çok yoğun bir ilgi var. Burada çok önemli firmaları ve devletimizin kurumlarını misafir ediyoruz. TÜBİTAK’ımız başta olmak üzere ASELSAN, ROKETSAN, BAYKAR, TÜMOSAN ve birçok üreticimiz şu anda burada. Bu yıl temamız Milli Teknoloji Hamlesi nasıl yapılır, nasıl çalışır? Bu manada gençlerimize bir kapı açmayı planlıyoruz. Bu vesileyle tüm Türkiye’den özellikle İç Anadolu Bölgesinden gençlerimizi bekliyoruz. Doğa ve Tarım, Teknoloji ve Tasarım, Robotik ve Kodlama, Uzay ve Havacılık temalı stantlarımız var. 100’den fazla oluşturulan stantlarda çocuklarımıza bilim gösterileri, deneyimler, simülasyonlar ve yarışmalar düzenliyoruz. Gençlerimizin ve çocuklarımızın burada öğreneceği çok şey var. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Milli Teknoloji Hamlemize Konya Bilim Merkezi ve Konya Bilim Festivali çok önemli hizmetler bulunuyor. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.
Konuşmaların ardından 8. Bilim Festivali’nin açılışı gerçekleştirdi. Açılışa katılan protokol mensupları stantları gezerken, Türk Yıldızları da gösteri uçuşu yaptı.

 
Aksaray’da Camiler ve Din Görevlileri Haftası etkinlikleri
 
Koronavirüs ve aşılamada son durum
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Kriminal Daire Başkanlığı 'Konya Bilim Festivali’nde
Konya Büyükşehir Belediyesince düzenlenen Konya Bilim Festivali'nde Kriminal ...
İnternette en çok kullanılan siber dolandırıcılık yöntemleri
Dünya çapında her yıl Ekim ayı, Siber Güvenlik Farkındalık Ayı olarak ...
Konya Bilim Festivali 7 Ekim’de kapılarını açıyor
Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenecek Konya Bilim Festivali, ...
 
Ucuz iPhone geliyor !
Apple’ın ucuz iPhone olarak piyasaya sürdüğü Special Edition (Özel Sürüm ...
Whatsapp, Facebook ve Instagram'da erişim sorunu
Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Whatsapp, Facebook ...
TEKNOFEST medyanın en çok konuştuğu konu başlığı
21-26 Eylül tarihleri arasında Atatürk Havalimanı’nda dördüncüsü gerçekleştirilen ...
 
WhatsApp bu telefonların fişini çekiyor
Mesajlaşma uygulaması WhatsApp bazı telefonlara destek vermeyi kesiyor.
TEKNOFEST'21'de Meramlı gençlerden birincilik
Meram Gelişim Akademisi (MEGA) kapsamındaki Bilim Kurdu Projesi takımı ...
NEÜ Teknofest'ten 3 ödülle döndü
Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali ...
 
YAZARLAR
Süleyman Göksu
Süleyman Göksu
Allah tertemiz olanları sever
Mehmet Şimşek
Mehmet Şimşek
KADINLARIMIZ (278. Bölüm)
Mustafa Yolcu
Mustafa Yolcu
İSKİLİP'TE BİR KÖŞE BAŞI DÜKKÂNI
Ahmet Anıl Yılmaz
Ahmet Anıl Yılmaz
TÜKETİCİ KÖŞESİ
Ayşe Konakcı
Ayşe Konakcı
ZÜLFÜ LİVANELİ VE BEN !
Mustafa Çağlayan
Mustafa Çağlayan
TÜKETİCİ KÖŞESİ
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
TWITTER'DA ANADOLU TELGRAF
FACEBOOK'TA ANADOLU TELGRAF
ARŞİV
SÜPER LİG PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak 06:03   İkindi 16:09
Güneş 07:40   Akşam 18:29
Öğle 13:15   Yatsı 19:56
Nöbetçi Eczneler
Ana Sayfa Yerel Asayiş Siyaset Ekonomi Güncel Spor Dünya Eğitim Sağlık Kultur-Sanat
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri