Ana Sayfa Yerel Asayiş Siyaset Ekonomi Güncel Spor Dünya Eğitim Sağlık Kultur-Sanat
Devlet Bahçeli'den seçim açıklaması!
Devlet Bahçeli'den seçim açıklaması!
Kalın'dan bedelli askerlik sorusuna yanıt
Kalın'dan bedelli askerlik sorusuna yanıt
Sona gelindi! 9 saatten 3,5 saate inecek
Sona gelindi! 9 saatten 3,5 saate inecek
Yeni sistemde dikkat çeken detay
Yeni sistemde dikkat çeken detay
Erdoğan’dan yerli para çağrısı
Erdoğan’dan yerli para çağrısı
HABERLER>SİYASET
4 Ağustos 2013 Pazar - 12:06

Erdoğan, neden 'Hulusi Akar'ı tercih etti?

YAŞ kararlarına damga vuran ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na atanan Org. Hulusi Akar'la ilgili tercihin bizzat Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından ortaya konulduğu belirtiliyor.

Erdoğan, neden  Hulusi Akar ı tercih etti?

Erdoğan, bugüne kadar komuta kademesi içinde en çok Org. Necdet Özel ve Org. Hulusi Akar'la çalıştı. Org. Akar, Erdoğan'ın ABD gezilerine eşlik ederken, BM 66 Genel Kurul görüşmelerinde de eşi Şule Akar ile birlikte yanında yer almıştı. Bir Türk jetinin Suriye tarafından düşürülmesinin ardından Başbakan Erdoğan'ın siyasi parti liderlerine tek tek verdiği brifinglerde de Genelkurmay'ı temsilen yanında Org. Akar bulunuyordu.
ORG. AKAR, GÜL'ÜN HEMŞEHRİSİ
Org. Akar'ın dikkat çekici bir özelliği de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile hemşehri olması. 1952 yılında Kayseri'de doğan Org. Akar, en genç Kara Kuvvetleri Komutanlarından biri oldu.
PİYADECİ KOMUTAN
1972'de Kara Harp Okulu, 1973'te Piyade Okulu'ndan mezun olan Org. Akar, 1982'de de Kara Harp Akademisi'ni bitirdi. Çeşitli birliklerde görev aldıktan sonra Genelkurmay Genel Sekreterliği'nde "Plan Subaylığı" yapan, Kara Harp Akademisi'nde Öğretim Üyeliğinde bulunan Org. Akar, Napoli'deki Güney Avrupa Müttefik Kuvvetleri Karargahı'nda da görev üstlendi. Kara Kuvvetleri İstihbarat Başkanlığı'nda "İstihbarat Şube Müdürlüğü" ve Genelkurmay'da Özel Kalem Müdürlüğü de yapan Org. Akar, Bosna'daki Türk Görev Kuvveti Komutanlığı'nı da üstlendi. 1998'de "tuğgeneral", 2002'de "tümgeneral" olan Akar, Kara Harp Okulu ve Kara Harp Akademisi Komutanlıklarını yürüttü. 2007'de Korgeneral olan Akar, Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanlığı ve 3'üncü Kolordu Komutanlığı yaptı.
İKİ YILDIR ORG. ÖZEL'İN SAĞ KOLU
2011'de Orgeneral olduktan sonra da Genelkurmay İkinci Başkanlığı yapan Akar, ordu komutanlığı yapmadan, bu yıl itibariyle Kara Kuvvetleri'ne gelmiş oldu. Org. Akar, evli ve iki çocuk babası.
ORG. AKIN ÖZTÜRK, İSRAİL'DE ATAŞELİK DE YAPTI
Orgeneralliğe terfi ederek Hava Kuvvetleri Komutanı olan Akın Öztürk de, 1952 Gümüşhane doğumlu. 1973'te Hava Harp Okulu, 1975'te Uçuş Okulu'ndan mezun olan Öztürk, Hava Kuvvetleri'ne bağlı çeşitli filolarda görev aldı. İsrail Askeri Ataşeliği görevi de yapan Öztürk, 2000 yılında Tuğgeneralliğe terfi ederek Hava Kuvvetleri Eğitim Daire Başkanlığı ve 9'uncu Ana Jet Üs Komutanlığı görevlerini yaptı. 2004'te Tümgeneral olan öztürk, 2'nci Hava İkmal Bakım Merkezi, 2'nci Ana Jet Üs Komutanlığı ve Hava Kuvvetleri İstihbarat Başkanlığı yaptı. 2009'da Korgeneral olarak 2'nci Hava Kuvvet Komutanlığı ve Hava Eğitim Komutanlığı göreverini de yapan Öztürk, YAŞ kararıyla Orgeneralliğe terfi ederek, Hava Kuvvetleri Komutanı oldu. Evli olan Korg. Öztürk'ün iki çocuğu var.
ORA. BOSTANOĞLU, BAŞBAKAN'IN ADAŞI, "EGE" UZMANI
Koramiral rütbesiyle Donanma Komutanlığı'na vekalet ederken YAŞ'a giren ilk isim olan Bülent Bostanoğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile adaş. Bostanoğlu'nun ön adı "Recep". 1953 yılında Zonguldak'ta doğan Ora. Bostanoğlu, 1973'te Deniz Harp Okulu, 1974'te Güverte Sınıf Okulu'ndan mezun oldu. 1982'de Deniz Harp Akademisi'ni bitiren Bostanoğlu'nun görev aldığı yerler arasında TCG Savaştepe ve TCG Muavenet Komutanlıkları bulunuyor. Donanma Komutanlığı'nda Plan ve Teşkilat Şube Müdürlüğü yapan Bostanoğlu, "Atina Deniz Ataşesi" olarak Yunanistan'da bulundu. Donanma Komutanlığı'nda "Harekat Başkanlığı" yapan Bostanoğlu, 2000 yılında Tuğamiralliğe terfi ettikten sonra da Genelkurmay'ın "Yunanistan-Kıbrıs Daire Başkanlığı"nı yaptı. 2004 yılında Tümamiral olarak Deniz Harp Akademisi Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Harekat Başkanlığı, Donanma Komutanlığı Kurmay Başkanlığı da yapan Bostanoğlu, 2009'da Koramiral olarak Genelkurmay MEBS Başkanlığı yaptı. Deniz Eğitim ve Öğretim Komutanlığı ile Kuzey Deniz Saha Komutanlığı da yapan Bostanoğlu, Nusret Güner'in emekliliğini istemesiyle vekaleten Donanma Komutanlığı'nı yürüttü. Evli ve 1 çocuklu Bostanoğlu artık Deniz Kuvvetleri Komutanı.
JANDARMA'YA "BORDO BERELİ" KOMUTAN
Jandarma Genel Komutanlığı'na atanan Org. Servet Yörük, 1950 Samsun doğumlu. 1970'te Kara Harp Okulu, 1971'de Topçu ve Füze Okulu'ndan mezun olan Org. Yörük, 1980 darbesinin olduğu yıl Kara Harp Akademisi'ni bitirdi. Çeşitli birimlerde çalışan Org. Yörük'ün üstlendiği görevlerden biri de Kıbrıs Türk Kuvvetleri Alay Komutanlığı oldu. 1997'de Tuğgeneral, 2001 yılında Tümgeneral olan Yörük, Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığı yaptı. Özel Kuvvetler'de görev üstelen Yörük, 2005'te Korgeneral olduktan sonra Genelkurmay Personel Başkanlığı'na getirildi. Bu rütbeyle "Bordo Berelilerin" bulunduğu Özel Kuvvetler Komutanlığı'nda görevlendirilen Yörük, 2010'da Orgeneral olarak, terörle mücadelenin en yoğun olduğu bölgede 2'nci Ordu Komutanlığı yaptı. Geçen yıl Kara Kuvvetleri EDOK'un başına getirilen Org. Yörük, bu yıl da Jandarma Genel Komutanı oldu. Org. Yörük'ün iki çocuğu bulunuyor.
ÇOLAK, ÇÖZÜM SÜRECİ BAŞLADIĞINDA DİYARBAKIR'DAYDI
Bu yıl ilk sıradan Orgeneralliğe terfi ederek Kara Kuvvetleri EDOK'un başına geçen Korg. Salih Zeki Çolak, 1954 Trabzon doğumlu. Gelecek dönemin muhtemel Genelkurmay Başkanı adaylarından biri olarak gösterilen Çolak, 1974'te Kara Harp Okulu, 1975'te Topçu ve Füze Okulu'nu bitirdi. TSK'da çeşitli görevler üstlendikten sonra 2001'de Tuğgeneral, 2005'te Tümgeneral olan Çolak, Kara Kuvvetleri Personel Başkanlığı, Genelkurmay Genel Sekreterliği ve Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığı görevlerini yürüttü. 2009'da Korgeneral olarak 7'nci Kolordu Komutanlığı yapan Çolak, böylece çözüm sürecinin başladığı dönemde Diyarbakır'da görev almıştı. Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı olan Çolak, YAŞ'ta Orgeneralliğe terfi ettirildi ve EDOK Komutanı oldu. Çolak, evle ve iki çocuklu.
"İSTİHBARATÇI" GÜLER, KARARGAH'A YABANCI DEĞİL
YAŞ'ta Orgeneralliğe terfi ettirilerek, Hulusi Akar'ın yerine Genelkurmay İkinci Başkanlığı'na getirilen Yaşar Güler, 1954 Ardahan doğumlu. 1974'te Kara Harp Okulu, 1975'de Muhabere Okulu'ndan mezun olan Güler, çeşitli birliklerde görev aldıktan sonra 2001'de Tuğgeneral olarak Genelkurmay MEBS'te Plan ve Koordinasyon Daire Başkanlığı yaptı. 2005'te Tümgeneral olan Güler, Genelkurmay'da Eğitim Daire Başkanlığı da yaptı. 2009'da Korgeneral olan Güler, MSB Harita Genel Komutanlığı ve Genelkurmay İstihbarat Başkanlığı da yaptı. Önceki İstihbarat Başkanı İsmail Hakkı Pekin'in tutuklanmasından sonra bu görevi üstlenen Güler'in iki yıl Org. Necdet Özel'in yanında 2. Başkan olarak görev alması kararlaştırıldı. Evli Güler'in, bir çocuğu bulunuyor.
3. ORDU'YA "İSTİHKAM"CI DÜNDAR
YAŞ'ta Orgeneralliğe terfi ettirilerek 3. Ordu Komutanlığı'na atanan Ümit Dündar, 1955 Manisa doğumlu. 1975'te Kara Harp Okulu, 1976'da İstihkam Okulu'nu bitiren Dündar, aralarında Iğdır'da bulunan 5. Hudut Alay Komutanlığı'nın da olduğu çeşitli birliklerde görev aldıktan sonra 2001'de Tuğgeneral oldu. Bu rütbeyle MSB İnşaat Emlak Daire Başkanlığı'nın yanı sıra, yurt dışına askerlerin gönderildiği 28'inci Barış Gücü Tugay Komutanlığı'nı da yapan Dündar, 2005'te Tümgeneral olarak Genelkurmay İstihkam Daire Başkanlığı ve İstihkam Okulu Komutanlığı görevlerini yürüttü. 2009'da Korgeneral olan Dündar, 5'inci Kolordu Komutanlığı ve MSB Müsteşarlığı yaptı. Evli ve iki çocuklu olan Dündar, artık 3'üncü Ordu Komutanı.
Kaynak: AKŞAM

 
10 milyar dolarlık meçhul zengin bakın kim çıktı
 
Darbeci Sisi, Barack Obama'ya küstü
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Başbakan Erdoğan, açılış töreninde konuştu
Başbakan Erdoğan, "Türkiye'nin istikametini milli irade belirler. Türkiye'nin ...
Bahçeli tabanı uyardı
MHP Lideri, gençleri itidalli olmaya çağırdı.
CHP Anayasa Mahkemesine gidiyor
Torba Kanun'daki bazı maddelerin iptalşi istemiyle mahkeme başvuracak.
 
Başbakan Erdoğan Yusuf İslam'ı kabul edecek
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cambridge Cami Projesi heyetinde yer alan ...
İşte Türkiye ve AK Parti'ye oynanan 'kara' oyun
Önceki gün kurulan Temiz Seçim Platformu'nun asıl amacı 2014'teki yerel ...
Bakan Bağış, polislerle birlikte sahur yaptı
Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Taksim Meydanı'nda ...
 
Arınç 3 boyutlu simülasyonları denedi
Bursa'da Afet Eğitimi ve Simülasyon Merkezi'nin açılışına katılan Başbakan ...
4 parti bu konuda anlaştı, kökten değişiyor!
Anayasa Uzlaşma Komisyonu, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun yapısının ...
Erdoğan'a küfür dolu hakaretler
AK-KİM Kimya fabrikasının Genel Müdürü Mehmet Fatih Tanverdi sosyal medya ...
 
ANADOLU TELGRAF
YAZARLAR
Süleyman Göksu
Süleyman Göksu
ŞÜKÜR NİMETLERİ ARTIRIR
Halit Aksungur
Halit Aksungur
HALK DEYİMLERİ
Fatih Ceran
Fatih Ceran
Tüketici Köşesi
Cansu Atıcı
Cansu Atıcı
Unutulmaya Yüz Tutmuş Ramazan Gelenekleri
Mehmet Şimşek
Mehmet Şimşek
KURTULUŞ SAVAŞI KAHRAMANLARI (154)
Saffet Kuramaz
Saffet Kuramaz
Yine Bir Ramazan Ayına Ulaştık Çok Şükür
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
SÜPER LİG PUAN DURUMU
FACEBOOK'TA ANADOLU TELGRAF
TWITTER'DA ANADOLU TELGRAF
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak 03:27   İkindi 16:50
Güneş 05:27   Akşam 20:08
Öğle 12:58   Yatsı 21:53
Nöbetçi Eczneler
Ana Sayfa Yerel Asayiş Siyaset Ekonomi Güncel Spor Dünya Eğitim Sağlık Kultur-Sanat
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri