Günün Haberleri   |   Giriş sayfam yap   |   Favorilere ekle   |   Künye   |   İletişim   |   Sitene haber ekle
Hava Durumu
KONYA 
31 / 17
 ANA SAYFA   Seçim 2015  YEREL  ASAYİŞ  SİYASET  EKONOMİ  GÜNCEL  SPOR  EĞİTİM 
 
Erdoğan, neden 'Hulusi Akar'ı tercih etti?
Erdoğan, neden  Hulusi Akar ı tercih etti?
 
YAŞ kararlarına damga vuran ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na atanan Org. Hulusi Akar'la ilgili tercihin bizzat Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından ortaya konulduğu belirtiliyor.
 
4.8.2013 - 12:06
the Venus Factor Review

Erdoğan, bugüne kadar komuta kademesi içinde en çok Org. Necdet Özel ve Org. Hulusi Akar'la çalıştı. Org. Akar, Erdoğan'ın ABD gezilerine eşlik ederken, BM 66 Genel Kurul görüşmelerinde de eşi Şule Akar ile birlikte yanında yer almıştı. Bir Türk jetinin Suriye tarafından düşürülmesinin ardından Başbakan Erdoğan'ın siyasi parti liderlerine tek tek verdiği brifinglerde de Genelkurmay'ı temsilen yanında Org. Akar bulunuyordu.
ORG. AKAR, GÜL'ÜN HEMŞEHRİSİ
Org. Akar'ın dikkat çekici bir özelliği de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile hemşehri olması. 1952 yılında Kayseri'de doğan Org. Akar, en genç Kara Kuvvetleri Komutanlarından biri oldu.
PİYADECİ KOMUTAN
1972'de Kara Harp Okulu, 1973'te Piyade Okulu'ndan mezun olan Org. Akar, 1982'de de Kara Harp Akademisi'ni bitirdi. Çeşitli birliklerde görev aldıktan sonra Genelkurmay Genel Sekreterliği'nde "Plan Subaylığı" yapan, Kara Harp Akademisi'nde Öğretim Üyeliğinde bulunan Org. Akar, Napoli'deki Güney Avrupa Müttefik Kuvvetleri Karargahı'nda da görev üstlendi. Kara Kuvvetleri İstihbarat Başkanlığı'nda "İstihbarat Şube Müdürlüğü" ve Genelkurmay'da Özel Kalem Müdürlüğü de yapan Org. Akar, Bosna'daki Türk Görev Kuvveti Komutanlığı'nı da üstlendi. 1998'de "tuğgeneral", 2002'de "tümgeneral" olan Akar, Kara Harp Okulu ve Kara Harp Akademisi Komutanlıklarını yürüttü. 2007'de Korgeneral olan Akar, Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanlığı ve 3'üncü Kolordu Komutanlığı yaptı.
İKİ YILDIR ORG. ÖZEL'İN SAĞ KOLU
2011'de Orgeneral olduktan sonra da Genelkurmay İkinci Başkanlığı yapan Akar, ordu komutanlığı yapmadan, bu yıl itibariyle Kara Kuvvetleri'ne gelmiş oldu. Org. Akar, evli ve iki çocuk babası.
ORG. AKIN ÖZTÜRK, İSRAİL'DE ATAŞELİK DE YAPTI
Orgeneralliğe terfi ederek Hava Kuvvetleri Komutanı olan Akın Öztürk de, 1952 Gümüşhane doğumlu. 1973'te Hava Harp Okulu, 1975'te Uçuş Okulu'ndan mezun olan Öztürk, Hava Kuvvetleri'ne bağlı çeşitli filolarda görev aldı. İsrail Askeri Ataşeliği görevi de yapan Öztürk, 2000 yılında Tuğgeneralliğe terfi ederek Hava Kuvvetleri Eğitim Daire Başkanlığı ve 9'uncu Ana Jet Üs Komutanlığı görevlerini yaptı. 2004'te Tümgeneral olan öztürk, 2'nci Hava İkmal Bakım Merkezi, 2'nci Ana Jet Üs Komutanlığı ve Hava Kuvvetleri İstihbarat Başkanlığı yaptı. 2009'da Korgeneral olarak 2'nci Hava Kuvvet Komutanlığı ve Hava Eğitim Komutanlığı göreverini de yapan Öztürk, YAŞ kararıyla Orgeneralliğe terfi ederek, Hava Kuvvetleri Komutanı oldu. Evli olan Korg. Öztürk'ün iki çocuğu var.
ORA. BOSTANOĞLU, BAŞBAKAN'IN ADAŞI, "EGE" UZMANI
Koramiral rütbesiyle Donanma Komutanlığı'na vekalet ederken YAŞ'a giren ilk isim olan Bülent Bostanoğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile adaş. Bostanoğlu'nun ön adı "Recep". 1953 yılında Zonguldak'ta doğan Ora. Bostanoğlu, 1973'te Deniz Harp Okulu, 1974'te Güverte Sınıf Okulu'ndan mezun oldu. 1982'de Deniz Harp Akademisi'ni bitiren Bostanoğlu'nun görev aldığı yerler arasında TCG Savaştepe ve TCG Muavenet Komutanlıkları bulunuyor. Donanma Komutanlığı'nda Plan ve Teşkilat Şube Müdürlüğü yapan Bostanoğlu, "Atina Deniz Ataşesi" olarak Yunanistan'da bulundu. Donanma Komutanlığı'nda "Harekat Başkanlığı" yapan Bostanoğlu, 2000 yılında Tuğamiralliğe terfi ettikten sonra da Genelkurmay'ın "Yunanistan-Kıbrıs Daire Başkanlığı"nı yaptı. 2004 yılında Tümamiral olarak Deniz Harp Akademisi Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Harekat Başkanlığı, Donanma Komutanlığı Kurmay Başkanlığı da yapan Bostanoğlu, 2009'da Koramiral olarak Genelkurmay MEBS Başkanlığı yaptı. Deniz Eğitim ve Öğretim Komutanlığı ile Kuzey Deniz Saha Komutanlığı da yapan Bostanoğlu, Nusret Güner'in emekliliğini istemesiyle vekaleten Donanma Komutanlığı'nı yürüttü. Evli ve 1 çocuklu Bostanoğlu artık Deniz Kuvvetleri Komutanı.
JANDARMA'YA "BORDO BERELİ" KOMUTAN
Jandarma Genel Komutanlığı'na atanan Org. Servet Yörük, 1950 Samsun doğumlu. 1970'te Kara Harp Okulu, 1971'de Topçu ve Füze Okulu'ndan mezun olan Org. Yörük, 1980 darbesinin olduğu yıl Kara Harp Akademisi'ni bitirdi. Çeşitli birimlerde çalışan Org. Yörük'ün üstlendiği görevlerden biri de Kıbrıs Türk Kuvvetleri Alay Komutanlığı oldu. 1997'de Tuğgeneral, 2001 yılında Tümgeneral olan Yörük, Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığı yaptı. Özel Kuvvetler'de görev üstelen Yörük, 2005'te Korgeneral olduktan sonra Genelkurmay Personel Başkanlığı'na getirildi. Bu rütbeyle "Bordo Berelilerin" bulunduğu Özel Kuvvetler Komutanlığı'nda görevlendirilen Yörük, 2010'da Orgeneral olarak, terörle mücadelenin en yoğun olduğu bölgede 2'nci Ordu Komutanlığı yaptı. Geçen yıl Kara Kuvvetleri EDOK'un başına getirilen Org. Yörük, bu yıl da Jandarma Genel Komutanı oldu. Org. Yörük'ün iki çocuğu bulunuyor.
ÇOLAK, ÇÖZÜM SÜRECİ BAŞLADIĞINDA DİYARBAKIR'DAYDI
Bu yıl ilk sıradan Orgeneralliğe terfi ederek Kara Kuvvetleri EDOK'un başına geçen Korg. Salih Zeki Çolak, 1954 Trabzon doğumlu. Gelecek dönemin muhtemel Genelkurmay Başkanı adaylarından biri olarak gösterilen Çolak, 1974'te Kara Harp Okulu, 1975'te Topçu ve Füze Okulu'nu bitirdi. TSK'da çeşitli görevler üstlendikten sonra 2001'de Tuğgeneral, 2005'te Tümgeneral olan Çolak, Kara Kuvvetleri Personel Başkanlığı, Genelkurmay Genel Sekreterliği ve Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığı görevlerini yürüttü. 2009'da Korgeneral olarak 7'nci Kolordu Komutanlığı yapan Çolak, böylece çözüm sürecinin başladığı dönemde Diyarbakır'da görev almıştı. Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı olan Çolak, YAŞ'ta Orgeneralliğe terfi ettirildi ve EDOK Komutanı oldu. Çolak, evle ve iki çocuklu.
"İSTİHBARATÇI" GÜLER, KARARGAH'A YABANCI DEĞİL
YAŞ'ta Orgeneralliğe terfi ettirilerek, Hulusi Akar'ın yerine Genelkurmay İkinci Başkanlığı'na getirilen Yaşar Güler, 1954 Ardahan doğumlu. 1974'te Kara Harp Okulu, 1975'de Muhabere Okulu'ndan mezun olan Güler, çeşitli birliklerde görev aldıktan sonra 2001'de Tuğgeneral olarak Genelkurmay MEBS'te Plan ve Koordinasyon Daire Başkanlığı yaptı. 2005'te Tümgeneral olan Güler, Genelkurmay'da Eğitim Daire Başkanlığı da yaptı. 2009'da Korgeneral olan Güler, MSB Harita Genel Komutanlığı ve Genelkurmay İstihbarat Başkanlığı da yaptı. Önceki İstihbarat Başkanı İsmail Hakkı Pekin'in tutuklanmasından sonra bu görevi üstlenen Güler'in iki yıl Org. Necdet Özel'in yanında 2. Başkan olarak görev alması kararlaştırıldı. Evli Güler'in, bir çocuğu bulunuyor.
3. ORDU'YA "İSTİHKAM"CI DÜNDAR
YAŞ'ta Orgeneralliğe terfi ettirilerek 3. Ordu Komutanlığı'na atanan Ümit Dündar, 1955 Manisa doğumlu. 1975'te Kara Harp Okulu, 1976'da İstihkam Okulu'nu bitiren Dündar, aralarında Iğdır'da bulunan 5. Hudut Alay Komutanlığı'nın da olduğu çeşitli birliklerde görev aldıktan sonra 2001'de Tuğgeneral oldu. Bu rütbeyle MSB İnşaat Emlak Daire Başkanlığı'nın yanı sıra, yurt dışına askerlerin gönderildiği 28'inci Barış Gücü Tugay Komutanlığı'nı da yapan Dündar, 2005'te Tümgeneral olarak Genelkurmay İstihkam Daire Başkanlığı ve İstihkam Okulu Komutanlığı görevlerini yürüttü. 2009'da Korgeneral olan Dündar, 5'inci Kolordu Komutanlığı ve MSB Müsteşarlığı yaptı. Evli ve iki çocuklu olan Dündar, artık 3'üncü Ordu Komutanı.
Kaynak: AKŞAMArkadaşına Gönder   Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
  Toplam yorum 0   Onay bekleyen 0  


Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

  Bu kategorideki diğer haberler


Başbakan Erdoğan, açılış töreninde konuştu

Bahçeli tabanı uyardı

CHP Anayasa Mahkemesine gidiyor
»  Başbakan Erdoğan Yusuf İslam'ı kabul edecek
»  İşte Türkiye ve AK Parti'ye oynanan 'kara' oyun
»  Bakan Bağış, polislerle birlikte sahur yaptı
»  Arınç 3 boyutlu simülasyonları denedi
»  4 parti bu konuda anlaştı, kökten değişiyor!
»  Erdoğan'a küfür dolu hakaretler
»  Dışişleri'nden Ermenistan'a sert kınama
»  Arınç: İmrenilecek bir Ramazan geçiriyoruz
»  "Ülkenin yakaladığı ivmeyi hazmedemiyorlar"
»  BDP seçim öncesi bitiyor mu ?
»  ''Herkes bizi sevmek zorunda değil''
»  Uzlaşılan Anayasa maddesi sayısı 60'a çıktı
»  Erdoğan 'bize yakışmaz' dedi ismi jet hızıyla değişti
»  Öcalan'ın önerisi BDP'yi ikiye böldü
»  CHP 14 kişiyi görevden aldı
»  Arınç: Yeni gösterilerin olacağı istihbaratı var!
»  Terör örgütlerini kullandılar
»  Başbakan Erdoğan İBB iftarında konuştu
»  İstanbul belediye başkanlığına göz kırptı
»  Yıldırım belediye başkanlığına aday olacak mı?
»  "Mısır'da millet katlediliyor"
 
 
  FOTO GALERİ
Fotoğraflarla dünyada Ramazan

Fotoğraflarla dünyada Ramazan

  VİDEO GALERİ
Koca televizyonu böyle çaldı!

Koca televizyonu böyle çaldı!

  ÇOK OKUNANLAR
  YAZARLAR

 
Hüseyin Toptaş
 
Yardımlaşmanın Ahlaki Kuralları

 
Mehmet Şimşek
 
KADIN KUTSALDIR (2)

 
Saffet Kuramaz
 
Ramazan’da Koparız Yaşamdan

 
Ebru Mut
 
Allah Yâr’dır

 
Halit Aksungur
 
YALNIZLIK SARMALI
Tüm yazarlar için tıklayın
  PİYASALAR
       
  2,6925   2,9929  
       
  81,217   101,2741  
  ÇOK YORUMLANANLAR
  NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak 03:21   İkindi 16:59
Güneş 05:26   Akşam 20:25
Öğle 13:05   Yatsı 22:12
  ANKET
  ŞANS OYUNLARI
4/7/2015 1/7/2015
2-4-20-22-26-29 5-6-18-26-32-4
2/7/2015 29/6/2015
4-6-9-15-35-51 3, 5, 10, 12, 14, 19, 20, 22, 24, 28, 30, 35, 40, 41, 44, 50, 52, 53, 67, 69, 75, 76
 
 
RSS

Add to Google
Anadolutelgraf.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.  Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Anadolu Telgraf sorumlu tutulamaz. Tasarım & Programlama