Ana Sayfa Yerel Asayiş Siyaset Ekonomi Güncel Spor Dünya Eğitim Sağlık Kultur-Sanat
İçişleri Bakanlığından 'Kovid-19' tedbirlerine yönelik açıklama
İçişleri Bakanlığından 'Kovid-19' tedbirlerine yönelik açıklama
Türkiye ve Yunanistan'dan karşılıklı NAVTEX kararı!
Türkiye ve Yunanistan'dan karşılıklı NAVTEX kararı!
Kritik toplantı sonrası fatih terim den ilk açıklama
Kritik toplantı sonrası fatih terim den ilk açıklama
Eski kız arkadaşını bıçakladı
Eski kız arkadaşını bıçakladı
Galatasaray'da kritik toplantı!
Galatasaray'da kritik toplantı!
HABERLER>YEREL
1 Ekim 2020 Perşembe - 14:18

Hasan Ekici: "Konya ihmal edildi"

Gelecek Partisi Konya İl Başkanı Hasan Ekici Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun Başbakanlık görevinden ayrıldıktan sonra Konya’nın sahipsiz ve yetim kaldığını belirtti

Hasan Ekici:  Konya ihmal edildi

Konya’nın son 4 yıldır kamu yatırımlarından hak ettiği payı alamadığını belirten Ekici, “Sayın Genel Başkanımızın Başbakanlığı döneminde müjdesi verilen birçok büyük proje ya yarım bırakılmış ya da ağır aksak ilerlemektedir” dedi.

KONYA METROSU’NDA SOMUT BİR İLERLEME YOK

Konya tarihinin en büyük yatırımı olan Ahmet Davutoğlu’nun Başbakanlığı döneminde müjdesi verilen Konya Metrosu’nun ilk etabının 2018 yılında, tamamının da 2020 yılında bitirilmesi gerektiğini hatırlatan Ekici, “Genel Başkanımız 2016 yılında başbakanlıktan ayrıldıktan sonra 2019 yılına kadar Konya Metrosu projesinde maalesef hiçbir ilerleme olmamıştır. 2019 yılı Ağustos ayında iktidar partisinin il başkanı Konya Metrosu ile ilgili yaptığı bir açıklamada Konya Metrosu’nun yüksek maliyeti nedeniyle bütçe imkânlarının yeterli olmadığını ve ilerleyen dönemlerde bütçe imkânları yeterli olduğu zaman Konya Metrosu’nun yapılacağını belirtmişti. Yani kısa vadede Konya Metrosu’nun yapılamayacağını ifade etmişti.

Ama bu açıklamadan 1 ay sonra 2019 Eylül ayında Konya Metrosu’nun ihalesinin yapılmasına karar verilmiştir. Acaba 1 ayda ne değişmişti de hükümet apar topar Konya Metrosu’nun ihalesini yapmaya karar vermişti. Bu bir ayda Konya ve Türkiye tarihi açısından önemli gelişmeler yaşandı. Genel Başkanımızı 2019 yılının Eylül ayında partiden ihraç ettiler. Genel başkanımız da yeni bir partiyle yola devam etme kararı aldı. Bunun üzerine ‘Konya’yı kaybetmeyelim’ düşüncesi ile apar topar Konya Metrosu’nun ihalesini yaptılar” dedi.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun Başbakanlığı döneminde 2019 yılında bitirilmesi öngörülen Konya Metrosu’nun ihalesinin 2019 yılında yapıldığını hatırlatan Gelecek Partisi Konya İl Başkanı Hasan Ekici, “2020 yılındayız ve Konya Metrosu projesinde hala somut bir ilerleme görememekteyiz. Genel Başkanımız Gelecek Partisi’ni kurmasaydı Konya Metrosu sizce ne zaman yapılırdı? 2030 2050 ya da 2071’de mi? İşte metro yatırımının bu hikayesi bize Konya’mızın sahipsiz olduğunu açık bir şekilde göstermektedir” dedi.

KOP YILAN HİKAYESİNE DÖNDÜ

Konya’nın ve Türkiye’nin 100 yıllık rüyası olan Konya Ovası Projesi’nin Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun Başbakanlıktan ayrılmasının ardından yılan hikayesine döndüğünü belirten Gelecek Partisi Konya İl Başkanı Hasan Ekici bu konuda da şunları söyledi: “Projenin ilk aşaması olan ve çiftçilerimizin büyük umutlarla beklediği Göksu Nehri’nin suyu halen Konya Ovası’na getirilememiştir. Anlaşılan o ki Göksu Nehri’nin suyu denize akmaya devam edecek. Yeraltı sularının sürekli çekilmesi ve enerji maliyetlerinin sürekli artması nedeniyle zor günler geçiren Konyalı çiftçilerimiz daha ne kadar suya hasret kalacaklar

belli değil. Sayın Genel Başkanımız Başbakanlıktan ayrılmamış olsaydı bu büyük proje Konyamıza ve Türkiyemize kazandırılmış olacaktı.”

KONYA ÇEVRE YOLU NE ZAMAN TAMAMLANACAK?

Konya Çevre Yolu Projesi konusunda da görüşlerini açıklayan Ekici bu konuda da şunları söyledi: “Yine Genel Başkanımızın Başbakanlığı döneminde başlanan ve 2020 yılında bitirilmesi planlanan 122 km uzunluğundaki Konya Çevre Yolu Projesi de ağır aksak bir şekilde ilerlemektedir. Üç etaptan oluşan projenin sadece 22 km uzunluğundaki 1. etabı bitirilebilmiştir. 46 km uzunluğundaki 2. Etabında çalışmalara bu yıl başlanılmıştır. Projenin en zorlu ve maliyetli etabı olan 54 km uzunluğundaki 3. etabının henüz ihalesi yapılmamıştır. 2020 yılında bitmesi gereken Konya Çevre Yolu Projesinin ne zaman tamamlanacağı tam olarak belli değildir.

Burada bahsetmiş olduğum bu büyük projelerin dışında irili ufaklı birçok Konya projesi de sayın Genel Başkanımızın başbakanlık görevinden ayrılmasından sonra ihmal edilmiştir. Ayrıca Konya - Alanya Yolu sadece Konya için değil, İç Anadolu Bölgesi’ni, Akdeniz’e bağlaması nedeni ile bölge için de büyük önem taşımaktadır. Bu konuda da Genel Başkanımız Sayın Ahmet Davutoğlu'nun Başbakanlığı bırakmasından sonra somut bir gelişme olmadı. Konya halkı Alanya yolu ile ilgili somut adımları beklemektedir”

ŞEHİR HASTANESİ İLE İLGİLİ SORU İŞARETLERİ VAR

Şehir Hastaneleri’nin önemli bir proje olduğunun altını çizen Gelecek Partisi Konya İl Başkanı Hasan Ekici, bu güzel proje ile ilgili birçok soru işareti olduğunu belirterek şeffaflığın önemli olduğunu ve Konya Halkı’nın bu konuda aydınlatılması gerektiğini ifade ederek sorularını şu şekilde sıraladı:

- “Devletin cebinden 1 kuruş çıkmadan bu hastaneler yapılıyor” demiştiniz. Müteahhit şirkete Konya şehir hastanesi için devlet bütçesinden aylık kaç milyon kira ödüyoruz?

- Devlet, müteahhide kira ücretini 25 yıl boyunca ödeyecek mi?

- Bu durumda Şehir Hastanesi’nde 25 yıl boyunca devlet kiracı, müteahhit mülk sahibi mi oluyor?

- Müteahhite ödenecek kira ücretinin her yıl döviz kuruna bağlı olarak artacağı doğru mudur? Bu durumda 25 yıl boyunca sürecek kur riskini devlet mi üstlendi?

- Müteahhide ödenecek 3 yıllık kira bedeli ile devlet bütçesinden mülkiyeti devlete ait olacak şekilde kaç yataklı bir şehir hastanesi yapılabilir?

- Kira dışında müteahhide 25 yıl boyunca binaların bakım ve onarımı için de ayrıca bir ödeme yapılacağı doğru mudur?

- Müteahhide devlet bütçesinden kira dışında aylık olarak hangi hastane hizmetleri için ne kadar hizmet bedeli ödenmektedir? Müteahhide bu hizmetler için 25 yıl boyunca ödeme yapılacak mı? Bu durumda bu hizmetler 25 yıllığına müteahhide özelleştirilmiş mi oluyor?

- Müteahhitle yapılan sözleşmeden doğan uyuşmazlıklar için Türk mahkemeleri mi yetkili yoksa Londra merkezli tahkim mi yetkili?

- Tahkim yetkiliyse bir tarafta devletin bir tarafta Türk şirketinin olduğu ve konusu kamu hizmeti olan bir sözleşme için neden Türk mahkemelerine güvenilmedi de uluslararası tahkim öngörüldü?

- Müteahhite hangi hastane hizmetlerinde yüzde kaç oranında hasta doluluk garantisi verildi? Bu durumda yeterli hasta gelmediği aylarda gelmeyen hastalar için hizmet alınmadığı halde bütçeden ödemesi yapılacak mı?

-Müteahhite hasta doluluk garantisi verildiği için eğitim araştırma hastanesi gibi devlet hastanelerinin yatak kapasitesinin azaltıldığı doğru mudur?

- Şehir hastanesiyle mevcut hasta yatak kapasitesinin artmadığı sadece mevcut yatak kapasitesinin yenilendiği ve şehir hastanesinde toplandığı doğru mudur?

- Şehir hastanesinin sözleşmelerinin müşteri sırrı olduğu gerekçesiyle kamuoyunda gizlendiği ve sayıştay gibi devletin kurumlarıyla paylaşılmadığı doğru mu? Bu durum şeffaflık ve hesap verebilirlik ilkelerine uygun mu?

- Şehir hastaneleriyle ilgili olarak bir mitinginde Cumhurbaşkanımız “Sağlık için, halkımız için şehir hastaneleri zarar ediyorsa edelim be” demişti. Şehir hastanesinde devlet zarar ediyorsa kâr eden müteahhit mi oluyor?

- Müteahhidin kullandığı uluslararası kredi için hazine garantisi verildi mi?

GELECEK İLE KONYA KAZANACAK

Konya Halkı’nın mevcut iktidara verdiği büyükşehirler içerisindeki en yüksek oy desteğine karşılık olarak bu projelerin tamamlanması gerektiğini söyleyen Gelecek Partisi Konya İl Başkanı Hasan Ekici sözlerini şöyle tamamladı: “Anlaşılan iktidar partisi tarafından Konyalı’nın oyları ve iradesi hep garanti görülmüş. Konya halkının kayıtsız ve şartsız desteğine rağmen iktidarın Konya yatırımlarına bu kadar duyarsız olması nasıl izah edilebilir?

Artık şunu herkes iyi bilsin ki Konyalı hemşehrilerimizin oyu iktidar partisi için garanti değildir. Çünkü Konya’nın öz evladı, Gelecek Partisi’ni kurmuştur ve hemşehrilerinin oyuna, iradesine taliptir. Su bulunmuş, teyemmüm bozulmuştur. Konya’nın derdini Konyalıdan başkası da anlayamaz. Gelecek Partisi ile Konya her hal ve şartta kazanacaktır. Metro projesinde olduğu gibi kazanmaya da başlamıştır.”

 
Hırsızlar caminin klimasını çaldı
 
Mahalleye inen ayı panik oluşturdu
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Kış hazırlıklarında Meram'ın gözdesi Melikşah Pazarı
Konya Büyükşehir Belediyesi ile Meram Belediyesinin işbirliği ile Melikşah ...
Akşehir'de sinema filmi çekimleri başladı
Konya’nın Akşehir ilçesinde, ‘Aga’ isimli sinema filminin çekimleri başladı.
Aksaray'da traktör şarampole devrildi: 1 yaralı
Aksaray’da sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybettiği traktörün şarampole ...
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan Konya'ya geliyor
Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Cumhurbaşkanı Recep ...
Başkan Akkaya mühendis, mimar ve müteahhitlerle buluştu
Konya’nın Akşehir İlçe Belediye Başkanı Salih Akkaya, Akşehir’deki mühendis, ...
Akşehir'den tablet ödüllü fıkra canlandırma yarışması
Ünlü halk bilgesi, devrinin ilim adamı, nüktedan Nasreddin Hoca'yı daha ...
 
İşaret dili eğitimini tamamlayan kursiyerlere sertifikaları verildi
Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu ve Belediye Başkanı Evren Dinçer, Aksaray ...
Otomobile ve yayaya çarpıp otomobilin üzerine böyle uçtu
Aksaray’da önce otomobile, sonra da yayaya çarparak bahçe duvarını yıkıp ...
Konya Cumhurbaşkanı ile buluşmaya hazırlanıyor
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2 Ekim Cuma ...
 
YAZARLAR
Mustafa Yolcu
Mustafa Yolcu
MORFİNLİ MEHMET VE BEBUK
Mehmet Şimşek
Mehmet Şimşek
KADINLARIMIZ (206. Bölüm)
Süleyman Göksu
Süleyman Göksu
Mevlid-i Nebi
Mustafa Çağlayan
Mustafa Çağlayan
TÜKETİCİ KÖŞESİ
Ahmet Anıl Yılmaz
Ahmet Anıl Yılmaz
TÜKETİCİ KÖŞESİ
Ebru Mut
Ebru Mut
TELEVİZYON
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
TWITTER'DA ANADOLU TELGRAF
FACEBOOK'TA ANADOLU TELGRAF
ARŞİV
SÜPER LİG PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak 05:25   İkindi 15:44
Güneş 07:02   Akşam 18:07
Öğle 12:45   Yatsı 19:32
Nöbetçi Eczneler
Ana Sayfa Yerel Asayiş Siyaset Ekonomi Güncel Spor Dünya Eğitim Sağlık Kultur-Sanat
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri