Ana Sayfa Yerel Asayiş Siyaset Ekonomi Güncel Spor Dünya Eğitim Sağlık Kultur-Sanat Yemek/Kadin
YouTube Premium'un Türkiye'deki üyelik ücretlerine zam
YouTube Premium'un Türkiye'deki üyelik ücretlerine zam
BBP’den Konya Muhtarlar Derneği’ne ziyaret
BBP’den Konya Muhtarlar Derneği’ne ziyaret
Dünya Gençler Kick Boks şampiyonundan Başkan Badem’i ziyaret
Dünya Gençler Kick Boks şampiyonundan Başkan Badem’i ziyaret
Bisvolu bisikletçiler Selçuklu belediyesi için ter dökecek
Bisvolu bisikletçiler Selçuklu belediyesi için ter dökecek
Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi yıllık yüzde 117,04 arttı
Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi yıllık yüzde 117,04 arttı
HABERLER>EĞİTİM
9 Haziran 2022 Perşembe - 14:27

Selçuklu'da eğitim mekanları yenileniyor

Selçuklu Belediyesi, Selçuk Üniversitesi ve Selçuklu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün paydaşlığında ilçede yer alan okulların fiziki koşullarını iyileştirecek olan “Selçuklu’da Eğitim Mekanları Yeniden Tasarlanıyor” projesinin sergi açılışı ve ödül töreni gerçekleştirildi.

Selçuklu da eğitim mekanları yenileniyor

Selçuklu Belediyesi, Selçuk Üniversitesi ve Selçuklu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Selçuklu’da okullarının fiziki ortamlarının iyileştirilmesi için önemli ve örnek bir projeye imza atıyorlar. Geçtiğimiz günlerde işbirliği protokolü ile imza altına alınan proje meyvelerini vermeye başladı. Okulların eğitim kalitesini artıracak proje kapsamında tasarlanan mimari projeler paydaşlarının da katıldığı program ile görücüye çıktı.

Selçuk Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi’nde gerçekleştirilen sergi açılışı ve ödül törenine Milli Eğitim Bakanlığı Araştırma-Geliştirme ve Projeler Daire Başkanı Uğur Tecir, Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Aksoy, Selçuklu İlçe Milli Eğitim Müdürü Turan Kayacılar, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Proje kapsamında Selçuk Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi İç Mimarlık Bölümünde eğitim alan öğrenciler tarafından Selçuklu ilçesinde bulunan 21 İmam Hatip Ortaokulu ve 15 Anadolu İmam Hatip Lisesi olmak üzere belirlenen 36 okulda toplamda 190 alanın tasarımları yapıldı.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Kayacılar,“Proje eğitim kalitesinin artmasına katkı sağlayacak”

 Okullarının Fizikî Ortamlarının İyileştirilmesi ve Eğitim Kalitesinin Artırılması Projesi’nin paydaşı olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade eden Selçuklu İlçe Milli Eğitim Müdürü Turan Kayacılar,“ Selçuk Üniversitesi, Selçuklu Belediyesi ve Milli Eğitim Müdürlüğümüz gibi 3 büyük ve köklü kurumun böyle bir amaç için bir araya gelmesi son derece önemli ve değerli.  Milli Eğitim Bakanlığımız Politikaları ve Vizyon 2023 Belgesi’nde de ifade edilen okullar arası imkan farklılıklarının azaltılması ve eğitim kalitesinin arttırılmasına yönelik yapılan bu çalışma ile eğitim ortamlarının iyileştirilmesi, okullarımızın daha nezih, konforlu ve kullanışlı fiziki ortamlara kavuşturulması ve bu sayede eğitim paydaşlarının çalışma veriminin arttırılması hedefleniyor. Dolayısıyla eğitim kalitesinin de bu yolla artırılacağını öngörüyoruz.   Öğrencilerimize ve öğretmenlerimize kendilerini içinde rahat hissedecekleri, mutlu ve huzurlu olacakları, kendilerini değerli hissedecekleri nezih mekanlar hazırlarsak, onlara eğitim materyalleri anlamında, kaynak anlamında yeterli imkan sunarsak onların da başarıya ulaştıracak donanımlı, nitelikli insan kaynağının yetiştirilmesi mümkün olacaktır diye düşünüyoruz” dedi.

Başkan Pekyatırmacı,“ Bu zamana kadar yapılmamış bir işe imza atıyoruz”

Temel vazifelerinden birinin de şehirleri imar ederken nesilleri de ihya etmek olduğunu ifade eden Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı,“ Bu manada çok şanslı olduğumuzu düşünüyorum.Eğitim noktasında öğrencilerimizin hem fiziki imkanlarının iyileştirilmesi hem de eğitim ortamlarında farkı alternatiflere, farklı imkanlara sahip olabilmeleri noktasında İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzle tabiî ki Kaymakamımızın da riyasetinde uzun yıllardır çok önemli çalışmalara imza atıyoruz.  Tabi ki akademik eğitimin yanında sosyal, kültürel ve manevi anlamda onların ihtiyaçlarının karşılanması anlamında çok önemli işleri birlikte yürütüyoruz. Ancak bugün burada bu zamana kadar yürüttüğümüz işlerden çok daha farklı bir işi ortaya koyuyoruz. Selçuk Üniversitemizle de birlikte Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve belediyemizin işbirliğinde hakikatken bu zamana kadar yapılmamış bir işi birlikte ortaya koyuyoruz. Burada en başta İlçe Milli Eğitim Müdürümüze teşekkür ediyorum. Konu ilk gündeme geldiğinde bizi ziyaret ettiğinde kendisine söylemiştik. Milli Eğitim Bakanlığımız ne yapıyorsa biz de aynı desteği vermeye hazırız diye. Ama ben bu kadar güzel bir işin ortaya çıkacağını beklemiyordum işin açığı. Müthiş tasarımlar ortaya çıkmış. İnşallah bunlar hayat bulduğu zaman okullarımızın değerinde değer katacak. Öğrencilerimizde, öğretmenlerimizde bu ortamlarda ders yapmaktan büyük zevk alacaklar. Selçuklumuzda her zaman örnek işler yapılıyor. Bu ortaya çıkan iş, ortaya çıkan eserde inşallah her bakımdan örnek bir iş olacak. Tabi burada Selçuk Üniversitemizin de çok büyük emeği, çok büyük katkıları var. Başta değerli rektörümüz olmak üzere emeği geçen hocalarımıza ve bu çalışmaları yapan öğrencilerimize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Biz heyecanla artık bu tasarımların uygulanmasını bekliyoruz. İnşallah önümüzdeki süreçte mekanlarda bu tasarımları görüp hep birlikte bunların açılışlarını yapmayı ümit ediyoruz.  Bütün okullarımızda aslında fiziki mekanların iyileştirilmesi noktasında bu ortaya çıkan çalışma bir rehber olacak ve bundan sonraki süreçte de okullarımızda yine el birliği ile bu çalışmayı devam ettireceğiz diyor tekrar emeği geçenlere ayrı ayrı teşekkür ediyor, hepinize hayırlı günler diliyorum” dedi. 

Rektör Aksoy,“ Öğrencilerimiz proje için fedekarlık gösterdiler”

Toplumla üniversitenin iç içe olduğu projede yer almaktan gurur duyduğunu belirten Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Aksoy: "Toplumla üniversitenin iç içe olduğu böyle bir projenin ve etkinliğin içerisinde yer almaktan gurur duyuyoruz. Bir eğitim kurumunun amacı; eğitimi en iyi şekilde yukarıya taşıyacak genç nesillerin iyi yetişmesini sağlamaktır. Bu nesiller yarın, bu ülkenin gelecekleri olacaklar. Bundan dolayı, Selçuk Üniversitesi olarak göreve geldiğimiz ilk andan itibaren şehrin içerisindeki kurumlarla işbirliği içerisinde çalışmayı ve ülkenin değerleri ile bütünleşik şekilde projelerde yer almayı önemsedik. Buna yönelik çalışmaları da destekledik. Tabi ki Selçuklu'da eğitim mekanlarının tasarımı Mimarlık Fakültemizin ortaya koymuş olduğu bir projenin ve bu projede yer almasının ürünü. İç Mimarlık bölümümüzün, Mimarlık ve Tasarım Fakültemizin Dekanı Nurgül Kılınç hocama, Rabia hocama, İç Mimarlık bölümünden ekibine bu projede yer aldıkları için çok teşekkür ediyorum. Kendileri eğitim konusunda ne kadar hassas olduklarını bu projelerle ortaya koymuş oluyorlar. Eğitim kurumlarında hizmet edebilmek bir fedakarlık ister. Bu fedakarlığı da bizim arkadaşlarımızın gösteriyor olması ve gecesini gündüzüne katıyor olması bizler içinde daha fazla hizmet etme aşkını ortaya çıkartıyor ve bizlerde kendileri ile mutlu oluyor, gurur duyuyoruz. Fakültemiz ve üniversitemiz öğrencilerimize yönelik yapmış olduğumuz çalışmaları ve toplumun bütün bu yöndeki çalışmalarının yanında ve destekçisi olmaya devam edecek. Eğitim noktasında geldiğimiz durumu takdirle ve tebrikle izlemek istiyorum. Bu noktası çok kıymetli çünkü Selçuklu Belediyesinin desteği mevcut. Geçmiş dönemlerde de bu destekler vardı ama bugün eğitim kurumlarımızın modernizasyonu gençlerin daha iyi yerlere, daha iyi eğitim alarak ulaşmasını sağlayacaklardır. Bu anlamda da Selçuklu Belediyemize çok teşekkür ediyorum." dedi.

MEB Daire Başkanı Uğur Tecir: “Okullarımızı her anlamda ihya edecek bir proje”

Milli Eğitim Bakanlığı Araştırma-Geliştirme ve Projeler Daire Başkanı Uğur Tecir de konuşmasında:  “Selçuk üniversitemiz, Selçuklu Belediyemiz ve Selçuklu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzün katkıları ile düzenlenen bu güzel projede ödül töreninde burada olmaktan mutluluk duyuyorum. Dini Eğitimi  Genel Müdürlüğü olarak bu projede okullarımızın tercih edilmesi bizi ayrıca memnun etti.  imam Hatip okullarımız asırlık geçmişi, eğitim tecrübeleri güçlü eğitim kadrosu ile öğrencilerini çağın ve geleceğin becerileri ile donanmış ve bu donanımı insanlık hayrına sarf edebilen bilime sevdalı milli kültüre duyarlı ahlaklı bireyler yetiştirmeye devam etmekte toplumsal sorumluluk ve gönüllülük uygulamaları ile  model uygulamalar hayata geçirmektedir.  Bu hedefler içerisinde bilinçli bireylerin yetişmesine katkı sağlayan okullarımız bu güzel proje ile fiziki ortamların yenilenmesi ve güzelleşmesi ile ilimiz ve ülke genelinde mekan tasarımına öncülük etmiş olacaklar. Zira okullarımız bilim sanat kültürü gibi birçok alanda yürüttüğü çalışmalar ve toplumsal sorumluluk ile değerler konusunda da örnek projelerle önce olmaya devam etmekte.  Paydaşların gayretli çalışmalarıyla ortaya çıkan bu proje ile çeşitli çalışmalar sergileyen mimarlık fakültesi  öğrencilerimizin emeğine ve yüreğine sağlık.  B iliyoruz ki bu mimarisi tasarlanan okullarımızdan yetişen öğrencilerimiz burada mimarlık okuyan abilerinin ve ablalarının izinden gidecektir.  Ciddi bir fonla bu projeye destek veren öncelikle Selçuklu Belediyemize, çok büyük bir emekle katkıda bulunan Selçuk Üniversitemizi ve Mimarlık Fakültemiz öğrencilerimize  ve öğretim üyelerimize İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüze ve burada emeği geçen tüm arkadaşlarıma tekrar tekrar teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı. 

Konuşmaların ardından protokol üyeleri tarafından projenin tasarımını yapan öğrencilere teşekkür belgesi ve dereceye girenlere ödülleri takdim edildi. Heyet törenin ardından sergi alanını gezdi.

 
"Uyuşturucuya sen de hayır de"
 
“Bisiklet Şehri Konya” temalı fotoğraf yarışması
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Lise 1. sınıf öğrencileri sınavda ter döktü
Karatay Belediyesi, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Karatay Kent Konseyi ...
SEDEP münazara yarışmasında final heyecanı
Selçuklu Değerler Eğitimi Projesi (SEDEP) kapsamında ortaokullar arasında ...
Konya'da yabancı dil şenliği gerçekleştirildi
İmam hatip ortaokullarında uygulanmakta olan "Yabancı Dil Öğretimini Geliştirme ...
 
Sınavlar hayatın sonu değil
Üniversite giriş sınavı için geri sayım devam ediyor. Sınav zamanı yaklaştıkça ...
Bakan Özer'den önemli açıklamalar
Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası'nda ...
LGS soruları ve cevapları kitapçığı yayınlandı
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından uygulanan Liselere Geçiş Sistemi LGS ...
 
NEÜ, Asya’nın En İyi Üniversiteleri Arasına 17. Sırada girdi
Times Higher Education (THE) “Asia University Rankings” (Asya Üniversiteleri ...
LGS sınavı sona erdi
Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), 8'inci sınıfta eğitim gören 1 milyon ...
Başkan Altay öğrencilere başarılar diledi
Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, 5 Haziran Pazar ...
 
YAZARLAR
Süleyman Göksu
Süleyman Göksu
Allah tertemiz olanları sever
Mehmet Şimşek
Mehmet Şimşek
KADINLARIMIZ (278. Bölüm)
Mustafa Yolcu
Mustafa Yolcu
İSKİLİP'TE BİR KÖŞE BAŞI DÜKKÂNI
Ahmet Anıl Yılmaz
Ahmet Anıl Yılmaz
TÜKETİCİ KÖŞESİ
Ayşe Konakcı
Ayşe Konakcı
ZÜLFÜ LİVANELİ VE BEN !
Mustafa Çağlayan
Mustafa Çağlayan
TÜKETİCİ KÖŞESİ
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
TWITTER'DA ANADOLU TELGRAF
FACEBOOK'TA ANADOLU TELGRAF
ARŞİV
SÜPER LİG PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak 06:03   İkindi 16:09
Güneş 07:40   Akşam 18:29
Öğle 13:15   Yatsı 19:56
Nöbetçi Eczneler
Ana Sayfa Yerel Asayiş Siyaset Ekonomi Güncel Spor Dünya Eğitim Sağlık Kultur-Sanat
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri