Ana Sayfa Yerel Asayiş Siyaset Ekonomi Güncel Spor Dünya Eğitim Sağlık Kultur-Sanat Yemek/Kadin
Başınızın neden ağrıdığını biliyor musunuz?
Başınızın neden ağrıdığını biliyor musunuz?
Yaz aylarında en sık görülen enfeksiyonlara dikkat
Yaz aylarında en sık görülen enfeksiyonlara dikkat
Gecikmiş konuşma, otizmin ilk belirtisi
Gecikmiş konuşma, otizmin ilk belirtisi
Hasta olma korkusu iş ve sosyal yaşamı olumsuz etkiliyor
Hasta olma korkusu iş ve sosyal yaşamı olumsuz etkiliyor
Yazılım ihracatında hedef 15 milyar dolar
Yazılım ihracatında hedef 15 milyar dolar
HABERLER>GÜNCEL
19 Mayıs 2022 Perşembe - 10:55

Sosyal yardım alan çocuklara okul öncesi desteği sağlanacak

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında Okul Öncesi Eğitim Alan Çocukların Desteklenmesi Protokolü imzalandı

Sosyal yardım alan çocuklara okul öncesi desteği sağlanacak

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında, sosyal yardımlardan yararlanan hanelerde 3-5 yaş aralığındaki çocukların anaokulu ücretlerinin karşılanmasını içeren protokol imzalandı.

"Okul Öncesi Eğitim Alan Çocukların Desteklenmesi Protokolü"nün imza törenine, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık ile Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer katıldı.

Burada yaptığı konuşmada güzel bir iş birliğini başlattıklarını belirten Bakan Yanık, söz konusu desteğin geleceğe bırakılacak en güzel hizmetlerden birisinin olduğuna dikkat çekti.

Bakan Yanık, imzalanan protokolle çocukların üstün yararını gözeten ve onların okullaşmaya dönük ilk adımlarını destekleyeceklerini bildirdi.

“İnsana yatırım yapmadan her türlü teknik ve teorik çalışma havada kalıyor”

Atılan bu adımın daha müreffeh, huzurlu ve güçlü bir toplum olma yönünde karşılığını fazlasıyla bulacağına işaret eden Bakan Yanık, şunları söyledi:

“Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olarak her çalışmamızın temelinde gözettiğimiz şey insana yatırım. İnsana yatırım yapmadığınızda, geleceğe hazırlanmasını temin etmediğinizde başka yaptığınız her şeyin bir ayağının aksak kalması kaçınılmaz. İnsana yatırım yapmadan, insanın fiziksel, biyolojik, eğitsel, duygusal ihtiyaçlarını temin etmeden ve onu geleceğe hazırlamadan yaptığınız her türlü teknik ve teorik çalışma havada kalıyor. 

Dolayısıyla biz bu anlamda özellikle çocuklarımız için yapılan her çalışmayı çok önemsiyoruz. Biz kendi çalışmalarımızı da bu anlamda insan yetiştirmek ve topluma, insanlığa fayda üretecek insan yetiştirmek temelinden hareket ediyoruz. Eğitim, hayatın ilk anlarıyla başlayıp ömür boyu devam eden bir süreç. Böyle olduğu için de bu maratonun en önemli duraklarından birisinin 0-6 yaş arası olduğunu uzmanlar ifade ediyorlar. Özellikle zihinsel gelişiminin büyük ölçüde tamamlandığı bu dönemde alınacak düzenli eğitimin kişilerin hayatında olumlu bir fark yarattığı bilinen bir gerçek, araştırmalarla ortaya çıkıyor.”

Erken çocukluk döneminde alınan eğitimin tarihimizde de çok eskilere dayandığını beliren Bakan Yanık, “Belirli çevrelerde yeni olabilir ama bizim tarihsel kodlarımız açısından baktığımızda hiç yeni bir süreç değildir. Fatih Sultan Mehmet döneminde kurulan “Sıbyan Mektepleri”ni hepimiz biliyoruz. Tam da okul öncesi eğitim. Sıbyan mektepleri bugün bizim okul öncesi dediğimiz yapıyla hemen hemen aynı. Diğer yandan Osmanlının son dönemlerinde özellikle kimsesiz çocukların barınma ve eğitim ihtiyaçlarının karşılandığı Darüleytamlarda 5-6 yaşlarındaki çocukların eğitim aldığı biliniyor. Tarihsel süreç içinde de gördüğümüz gibi erken çocukluk eğitimi her dönemin önemli bir ihtiyacı olarak karşımıza çıkıyor” dedi.

Bakan Yanık, çocukları ilköğretime hazırlayan, evdeki eğitim ve yetişme olanaklarını destekleyen, dil ve sosyal açıdan var olan eşitsizlikleri erken dönemde ortadan kaldırmayı hedefleyen anaokulları, Birleşmiş Milletler’in yayımladığı Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri arasında da yer aldığını belirtti.

“3 bin yeni anaokulu eklenecek”

Erken yaşta eğitim ihtiyacının giderilmesi amacıyla son yıllarda anaokulu sayılarının arttığı hatırlatan Bakan Yanık, şunları söyledi:

“2 binin üzerindeki anaokulu sayımıza bir o kadar daha fazla 3 bin yeni anaokulu inşallah bu süreçte eklenmiş olacak. Bizde Bakanlık olarak desteklerimizi inşallah sürdürmeye devam edeceğiz. Okul öncesi eğitim ihtiyacının oluşmasında şehirleşme sonucu çocukların akranlarıyla sokakta vakit geçirememeleri, çocukların apartmanlarda bir evin içinde yaşamak durumunda kalmaları da bir şekilde etkili oluyor. Ama biz sadece çocukların vakit geçirmeleri değil, her hal ve şartta okul öncesi eğitimin çocukların bilişsel ve ruhsal eğitimleri, gelişmeleri için son derece önemli olduğunun farkındayız.”

Eğitimin oyunla buluşturulup desteklendiği anaokulu döneminin, kişiliğin şekillenmesi, öğrenme merakının ve hazzının geliştirilmesi açısından da en hassas evre olarak sayıldığına dikkat çeken Bakan Yanık, “3 ila 5 yaş arasındaki çocukların zeka ve beceri gelişimi için olduğu kadar, sosyalleşme, birlikte hareket etme, paylaşma, dayanışma, fedakarlık gibi meziyetlerin edinilmesinde de anaokulu eğitiminin bir fark yarattığını tespit etmek mümkün. Bakanlık olarak sahadaki bu gerekliliği görerek Sayın Cumhurbaşkanımızın da tensipleriyle bu alanda çalışmalar, hizmetler üretmeye devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Bakan Yanık, Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü uhdesinde hem kurum bakımına, devlet korumasına alınan çocukların hem koruyucu aile yanındaki çocukların hem de özel anaokulları, kreşler üzerinden çocukların okul öncesi dönemlerinin de doğru yönetilmesi, doğru planlanması için aralıksız çalışmalarının devam ettiğini kaydetti.

 

“Destekten yararlanmak için ailelerin başka işlem yapması gerek kalmayacak”

 

Anaokulu/ Anasınıfı Desteği’nden sosyal yardımlardan yararlanan hanelerde 3-5 yaş aralığında çocuğu bulunan bütün aileler faydalanabileceğini vurgulayan Bakan Yanık, detayları şu şekilde paylaştı:

 

“Ailelerimiz çocuklarını resmi bir anaokulu ya da ana sınıfına kayıt ettirdikleri takdirde, ilgili okula ödemekle mükellef oldukları ücret, Bakanlığımız tarafından, Milli Eğitim Bakanlığımıza doğrudan ödenecek. Ailelerimizin herhangi başka bir işlem yapmasına gerek kalmayacak. Ailelerimizin yapması gereken tek bir şey var çocuklarını anaokuluna kaydettirmek. Sonrasını doğrudan doğruya iki bakanlık olarak Milli Eğitim Bakanlığımız ve Bakanlığımız birlikte organize edeceğiz, süreci takip edeceğiz, bilgileri aldıktan sonra ödemelerini bakanlıklar arasında gerçekleştireceğiz ve çocuklarımız okul öncesi eğitimden mahrum kalmamış olacaklar.”

 

500 milyon TL’lik Destek

 

Yaklaşık 1 milyon çocuğumuzun destekten faydalanmasını öngördüklerini belirten Bakan Yanık, “Bütün programlamalarımızı yaptık. Yıllık maliyeti de yaklaşık 500 milyon TL olacak. Biz bu hususta da bütün hazırlıklarımızı tamamladık, inşallah yararlanmak isteyen bütün ailelerimize bu anlamda destek vermiş olacağız.” dedi.

 

Bakan Yanık, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olarak dezavantajlı hanelerin çocukları için yürütülen koruyucu ve destekleyici nitelikteki çalışmalar içinde eğitim, en önde gelen başlıklardan birisinin olduğunu bildirdi. 

 

Çocukları eğitime teşvik ediyoruz”

 

Anaokulu destek programının çocukların geleceğine yönelik yatırımlar arasında en önemli başı çekenlerden birisi haline geleceğini belirten Bakan Yanık, “ Bunun yanı sıra hali hazırda sürdürmekte olduğumuz eğitim destekleriyle de, ülkemizin sosyal kalkınması açısından önemli bir sorumluluğu yerine getiriyoruz. Şartlı Eğitim Yardımı, Ücretsiz Ders Kitabı Yardımı, Eğitim Materyali Yardımı, Öğrenci Barınma-Taşıma-Yemek Yardımı gibi programlarla çocuklarımızı eğitime teşvik ediyor, eğitim hayatından kopmalarının önüne geçmeye çalışıyoruz” diye konuştu.  

 

Bakan Yanık, “Gerek her ay eğitime devam eden çocuklarımıza düzenli verdiğimiz Sosyal Ekonomik Desteklerimizle,  gerek öksüz ve yetim çocuklarımıza yaptığımız yardımlarla onların sağlıklı ve uygun koşullarda, hiçbir imkândan yoksun kalmadan yetişmelerine destek oluyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Anaokulu veya anasınıfı eğitimine yönelik bu programın devamlılığı ve sonuçları gelecek açısından da son derece önemli olduğunu belirten Bakan Yanık, şunları söyledi:

 

“Çocuklarımızı hayatlarının en kritik evresinde sosyal, kültürel, ekonomik dezavantajlara karşı koruyacak ve destekleyecek bu adımların, ilerleyen yıllarda ülkemize katkıları daha da görünür olacaktır. Buna da gururla hep birlikte tanık olacağız inşallah. Bu doğrultuda bugün ikili Protokolümüzün ardından vermeye başlayacağımız yeni desteğin, çocuklarımızın başarısı ve geleceği adına güzel gelişmelere vesile olmasını temenni ediyorum.”

 
“19 Mayıs, ülkemizde kurtuluş ateşinin yakıldığı gündür”
 
Konya'da İslam Dünyası Hukuk Kurultayı gerçekleştirilecek
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Yurtta hava durumu
Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, hava sıcaklıklarının ...
39 yaşındaki spiker kansere yenik düştü
Bir dönem Habertürk TV'nin de ekran yüzlerinden biri olan sevilen spiker ...
Devlet korumasında yetişen 1121 genç kamuya atandı
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının kuruluşlarında yetişen 1121 genç ...
 
Konya'da nüfusun yüzde 16,5'u genç nüfus
Türkiye nüfusunun %15,3'ünü genç nüfus oluşturdu. Konya ve Karaman'da ...
Yurtta hava durumu
Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre, ...
Yurtta hava durumu
Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; ...
 
Engelli bireyler en çok yalnız kalmaktan korkuyor
10 – 16 Mayıs haftası, Birleşmiş Milletlere üye 156 ülkede “Engelliler Haftası” olarak kutlanıyor.
İçişleri Bakanlığı'ndan sığınmacı açıklaması
İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, "15 bin sığınmacının ...
Türkiye ve Azerbaycan orman yangınlarına karşı iş birliği yapacak
Türkiye’ye gelen Azerbaycan Olağanüstü Haller Bakan Yardımcısı Korgeneral ...
 
YAZARLAR
Mehmet Şimşek
Mehmet Şimşek
KADINLARIMIZ (265. Bölüm)
Süleyman Göksu
Süleyman Göksu
Çocuklarımız
Mustafa Yolcu
Mustafa Yolcu
İSKİLİP’TE PAZAR (ÇARŞAMBA) GÜNÜ
Ahmet Anıl Yılmaz
Ahmet Anıl Yılmaz
TÜKETİCİ KÖŞESİ
Ayşe Konakcı
Ayşe Konakcı
ZÜLFÜ LİVANELİ VE BEN !
Mustafa Çağlayan
Mustafa Çağlayan
TÜKETİCİ KÖŞESİ
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
TWITTER'DA ANADOLU TELGRAF
FACEBOOK'TA ANADOLU TELGRAF
ARŞİV
SÜPER LİG PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak 03:23   İkindi 16:59
Güneş 05:28   Akşam 20:23
Öğle 13:06   Yatsı 22:11
Nöbetçi Eczneler
Ana Sayfa Yerel Asayiş Siyaset Ekonomi Güncel Spor Dünya Eğitim Sağlık Kultur-Sanat
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri