Ana Sayfa Yerel Asayiş Siyaset Ekonomi Güncel Spor Dünya Eğitim Sağlık Kultur-Sanat
Koronavirüs damatlara yaradı
Koronavirüs damatlara yaradı
Şehirlerarası otobüs şoförünün bir elinde telefon, bir elinde çekirdek
Şehirlerarası otobüs şoförünün bir elinde telefon, bir elinde çekirdek
Göçmen kaçakçılarına ağır darbe: 37 gözaltı
Göçmen kaçakçılarına ağır darbe: 37 gözaltı
Ermeni cephesindeki panik görüntülendi
Ermeni cephesindeki panik görüntülendi
Hastane önünde ölüme terk edilen vatandaş ile ilgili yeni video ortaya çıktı
Hastane önünde ölüme terk edilen vatandaş ile ilgili yeni video ortaya çıktı
HABERLER>EKONOMİ
3 Haziran 2020 Çarşamba - 10:12

Yağışsız geçen aylar buğday rekoltesini olumsuz etkileyecek

2019-2020 üretim yılında 1 Ekim 2019 -30 Nisan 2020 tarihleri arasında ülke ortalaması olarak 414 mm yağış alınmış olup, 442 mm olan uzun yıllar ortalamasının % 6 altında gerçekleşti.

Yağışsız geçen aylar buğday rekoltesini olumsuz etkileyecek

Ulusal Hububat Konseyi 2019-2020 ÜRETİM YILI BUĞDAY-ARPA- ÇAVDAR-YULAF ÜRETİM TAHMİNİ RAPORU'nda yağışsız geçen pek çok yerde buğday üretiminin ortalamanın altında seyredeceğini öngördü. Açıklamada "2019-2020 üretim yılında 1 Ekim 2019 -30 Nisan 2020 tarihleri arasında ülke ortalaması olarak 414 mm yağış alınmış olup, 442 mm olan uzun yıllar ortalamasının % 6 altında gerçekleşmiştir. Marmara, Ege ve Karadeniz Bölgelerinde uzun yıllar ortalamasına göre anılan dönemde düşen yağış miktarında önemli azalışlar görülürken, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde önemli artışlar, İç Anadolu ve Karadeniz Bölgelerinde azalışlar olmuş, Doğu Anadolu Bölgesi ortalamalar civarında yağış almıştır. Bu verilerden ülke genelinde yağışların uzun yıllar ortalamalarının bazı bölgelerde üzerinde, bazılarında yakınında, bazılarında ise oldukça altında olduğu anlaşılmaktadır." denildi.

Hububat Konseyi raporunda İç Anadolu Bölgesi için şu ifadeler yer aldı

"Bu üretim yılında 1 Ekim 2019-30 Nisan 2020 döneminde 253 mm yağış düşmüş, 291 mm olan uzun yıllar ortalamasının % 13 altında gerçekleşmiştir. Buna karşılık bölgenin en büyük buğday üretim alanı olan ve Konya Kapalı havzasını oluşturan Aksaray, Karaman, Konya ve Niğde illeri aynı dönemde uzun yıllar ortalaması düzeyinde ya da daha yüksek yağış almıştır.

Bölgede Sonbahar kurak geçmiş olup, yağışlar Kasım ayının ikinci yarısından itibaren düşmeye başlamıştır. Bölgede kış yağışları yükselmiş ve uzun yıllar ortalamasının % 23 üzerinde gerçekleşmiştir. Yine Konya Kapalı Havzasında bölge ortalamasına göre yağış yüksekliğinin daha yüksek olması dikkati çekmiştir. Mart ayı yağışlar bölgede uzun yıllar ortalaması düzeyinde gerçekleşirken, buğday ambarı olarak bilinen Konya Kapalı Havzasındaki yağışların ortalamaların üzerinde olduğu görülmüştür.

Bölgede oldukça kurak bir Nisan ayı yaşandığı dikkati çekmektedir.

Bölge sonbahar aylarında oldukça düşük yağış almış, kış mevsiminde ve mart ayında özellikle de Konya kapalı havzasındaki illerin daha fazla yağış aldıkları görülmüştür. Nisan ayında bölge genelindeki yağış düşüşü dikkat çekmiştir. Mayıs ayının ilk haftasında bölge genelinde özellikle buğday ambarı olarak bilinen Konya Kapalı havzasında düşen yağışların rekolte üzerinde olumlu etki edeceği beklentisi oluşturmuştur. Tüm bu veriler birlikte değerlendirildiğinde bölgede buğday üretiminin uzun yılar ortalamasının % 3 altında gerçekleşebileceği öngörülmektedir.

Dünya etkileri keskin, süresi ise öngörülemeyen global bir pandemi ile karşı karşıyadır. Bu krizden tarım-gıda sektörünün en fazla etkilenecek sektör olacağı değerlendirilmektedir. Nitekim; COVİD-19 salgınından en çok dış ticaret etkilenmekte, oluşan lojistik sorunlar nedeni ile dış ticaret dengesinde bozulma sinyalleri gelmektedir. Bütün bunlar tarım ve gıda sektöründe de küresel ölçekte bir kriz yaşanması endişesini beraberinde getirmektedir. Pandeminin doğal sonucu olarak; lojistikteki yavaşlama, deniz ve kara taşımacılığında uygulanan sıkı sağlık tedbirleri ve sayıları otuzu geçen ülkenin tarım ürünleri ihracatına kısıtlama getirmesi ya da kısıtlama hazırlığı yapması (Rusya, Ukrayna, Kazakistan gibi hammadde temininde güçlü ilişkilerimiz olan ülkelerin de) dünya genelinde gıda fiyatlarının yükselmesi eğilimini ortaya çıkmıştır. Nitekim dünya buğday üretimin artacağı ve stokların rekor seviyeye ulaşacağı bilinmekle birlikte, yukarıda sıralanan sebeplerle buğday fiyatlarında yükseliş söz konusudur. Yeni hasadın başlamasının fiyat yükselişini frenleyeceği beklentisi olsa da şu an buğday fiyatları FOB 225 dolar/ton civarındadır.

- Pandemi sürecinde gelişmiş birçok ülkede dahi market rafları boşalırken, Türkiye’de gıda sorunu yaşanmaması, ülkemizin tarım-gıda potansiyelinin yüksekliğine işaret etmektedir. Bu anlamda çiftçilerimizin, başta ziraat mühendisleri olmak üzere sektöre hizmet sağlayan tüm teknik personelin, ilgili tüm kurum ve kuruluşların, karar alma süreçlerini başarı ile yöneten Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ve TMO’nun kutlanması altı çizilmesi gereken bir husustur.

- Gelinen nokta daha önceki birçok krizde olduğu gibi üretimin ve gıdada kendimize yeterliliğin önemini bir kez daha ortaya çıkarmıştır. Paranız olsa da istediğiniz ürünleri bu dönemlerde satın alamama riski daima göz önünde bulundurulmalı ve özellikle buğday gibi stratejik ürünlerde tercih ve politikalar daima üretimden yana olmalıdır.

 

- TMO’nun piyasayı regüle edici fonksiyonu yanında buğday gibi stratejik ürünlerde özellikle sıklıkla yaşanan krizleri de göz önünde bulundurarak, yeterli stok yapması hayati öneme haizdir. Şu anda TMO’nun buğday satışlarına devam ettiği görülmekte, Nisan ve Mayıs ayları ihtiyaçlarının sorun olmadan stoklardan karşılanacağı anlaşılmakla birlikte, gerek sektör ve gerek ise TMO’nun yeni sezona stoksuz gireceği görülmektedir. TMO’nun bundan sonraki stratejisinin dışarıdan kısıtlı buğday alınacağı öngörüsü ve mamul madde ihracatı için ihtiyaç duyulacak hammaddeyi de temin etme zorunluluğunu göz önünde bulundurarak çok daha fazla miktarda stok planlaması ve bunu kalıcı bir politika haline getirmesi beklenilmektedir. Bu stratejide lisanslı depolar da önemli bir araç olup, özel sektörün de planlı bir şekilde bu sürece dahil edilmesi önemlidir.

- Buğdayda ekonomik üretim ortamının zorlanması sonucu, buğday ekim alanlarında görülen düşüş, gıda güvenliği açısından önemli riskler oluşturmaktadır. Buğdaya verilen ve yıllardır aynı kalan 5 krş’luk desteğin 10 krş’a çıkarılması çok olumlu bir yaklaşım olarak değerlendirilmiş ve takdirle karşılanmıştır. Ancak bu artışın yıllardır yapılmadığı gerçeğinden hareketle hissedilir bir etki oluşturması için bu rakamın en az 20-25 krş’a yükseltilmesi önerilmektedir. Ayrıca yağışa dayalı, kuru tarım koşullarında (nadas-iki yılda bir ürün alınması) üretim yapan Orta Anadolu ve Geçit Bölgelerinin bu alanlarında ürün desteği yanında alan desteği de verilmesi, dezavantajlı bu bölgelerde buğday üretiminin sürdürülebilirliği açısından mutlak gereklilik olarak görülmektedir.

- Buğday fiyatlarının hasat sezonundan önce açıklanması ve %22-24 fiyat artışı verilmesi buğday tarımına üreticinin ilgisinin devamı açısından olumlu karşılanmıştır.

- Döviz fiyatlarının yükselmesi, dünya buğday fiyatlarında kriz kaynaklı görülen yükseliş, iç piyasa buğday fiyatlarının yurt dışı fiyatları ile uyumlu hale getirmiştir. Bunun avantaj olarak kullanılması ülke buğday üretimin artırılmasına bağlı olup böylelikle ithal mamul maddelerin hammadde ihtiyacının ülke içinden karşılanması fırsatı yakalandığı göz önünde bulundurulmalıdır.

- Uluslararası piyasalardan da kaynaklanan ekonomik sorunlar sebebi ile girdi fiyatlarının yükselmesi üreticinin finansmanını çok daha önemli hale getirmiştir. Üretici Birlik ve Kooperatiflerinin (Tarım Kredi Kooperatifleri, Pancar Ekicileri Kooperatifleri gibi) üye üreticilerine girdi temini uygulamaları daha etkin devam etmelidir. Ayrıca Ziraat Bankası’nın bu konuda üstlendiği rol; daha kolaylaştırıcı ve etkin olmalıdır.

- Pandeminin doğal sonucu olarak petrole olan talebin azalması sonucu petrol fiyatlarının oldukça düşük seviyeye inmesi tarımsal üretim açısından bu üretim sezonuna olumlu yansımaları olabileceği değerlendirilmekle birlikte, bunun kalıcı hale gelmesi ve üretim üzerine enerji maliyeti baskısının hafifletilmesi için kalıcı uygulamalar geliştirilmelidir."

 
Yunak'ta kan bağışı kampanyası
 
Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası:'İmar uygulamaları bir an önce yapılmalı'
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Serbest piyasada döviz fiyatları
Dolar 6,7220 liradan, euro ise7,5300 liradan güne başladı.
MHP'den kısa çalışma ödeneğinin 3 ay daha uzatılması talebi
Malatya Milletvekili Mehmet Fendoğlu, kısa çalışma ödeneğinin 3 ay daha uzatılmasını talep etti.
Serbest piyasada altın fiyatları
 
Borsa günü yükselişle tamamladı
Zam yapan firma kredi paketinden çıkartılacak
VakıfBank, Halkbank ve Ziraat Bankası yeni kredi paketleri uygulamalarıyla ...
Üç kamu bankasından yeni kredi paketi ile ilgili yeni açıklama
VakıfBank, Halkbank ve Ziraat Bankası yeni kredi paketleri uygulamalarıyla ...
 
İkinci el araç piyasası yükseldi
İkinci el otomobil piyasası son günlerde gözle görülür bir artış gösterirken, ...
Kamu bankalarının normalleşmeye katkısı piyasayı hareketlendirecek
Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın kamu bankaları aracılığı ile sunduğu destek ...
Aile ve Çalışma Bakanı Selçuk'tan açıklamalar
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, evde bakım ...
 
YAZARLAR
Ahmet Anıl Yılmaz
Ahmet Anıl Yılmaz
TÜKETİCİ KÖŞESİ
Mustafa Yolcu
Mustafa Yolcu
BİR SUBAYIN HATIRASI
Ebru Mut
Ebru Mut
TELEVİZYON
Süleyman Göksu
Süleyman Göksu
Ciğer kebabı…
Mehmet Şimşek
Mehmet Şimşek
KADINLARIMIZ (200. Bölüm)
Mustafa Çağlayan
Mustafa Çağlayan
Mesafeli Sözleşmeler
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
TWITTER'DA ANADOLU TELGRAF
FACEBOOK'TA ANADOLU TELGRAF
ARŞİV
SÜPER LİG PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak 05:02   İkindi 16:10
Güneş 06:38   Akşam 18:42
Öğle 12:50   Yatsı 20:06
Nöbetçi Eczneler
Ana Sayfa Yerel Asayiş Siyaset Ekonomi Güncel Spor Dünya Eğitim Sağlık Kultur-Sanat
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri