Günün Haberleri   |   Giriş sayfam yap   |   Favorilere ekle   |   Künye   |   İletişim   |   Sitene haber ekle
Hava Durumu
KONYA 
28 / 15
 ANA SAYFA   Seçim 2015  YEREL  ASAYİŞ  SİYASET  EKONOMİ  GÜNCEL  SPOR  EĞİTİM 
 
BİZİM İÇİN MEVLÂNÂ
 Mustafa Çetin 13 Mayıs 2013 Pazartesi  

Bütün insanlık için Mevlânâ, bir medeniyet kurmuş bir fikir, bir iman ve sanat hayatının kaynağı olmuştur. Aynı iman, Osmanlı-Türk ordularının da savaş parolası olmuş ve fethedilen yerlere zulüm ve ölüm yerine, sevgi ve şefkat götürmüşlerdir.

            Her dinden, her meshepten, her milletten, her insanı, insan olduğu için sevme felsefesi daha çok o asırlarda görülmüştür.

            Mevlânâ, insanlığa bir yağmur gibi yağmış, rahmetinden Selçuklu ve Osmanlı şahlanışları doğmuştur . Bütün Anadolu evliyaları, Türk Milletine, körü körüne inanışın değil, arayarak, düşünerek; Allah’ı kendi vicdanlarında bulmanın zevklerini duyarak inanışın yollarını göstermişlerdir.

Allah yolunda kendilerinden geçen Mevleviler ise söyledikleri; ilahilerle semaya kol kanat açtıkları semâ’larla ve uydukları Mevlevi musikisi ile birleşmiş bir dini ve manevi hazlar sistemi oluşturmuşlardır.

            Mevlânâ: Hak ve Hakikat adını verdiği; Allah’a ancak tefekkür ve sanat yoluyla varılacağına inanıyor ve varlıkların ötesine ancak bu yoldan varmak isteyenlerin başında geliyordu. Mevlevi mimarisi, Mevlevi musikisi, Mevlevi edebiyatı, Mevlevi semâ’ı, hatta Mevlevi terbiyesi bir sanat ve tefekkür okullarının kolları olmuştur. Bu okulların öğrencileri de madde aşkıyla değil Allah aşkıyla çalışmışlar yaptıkları sanat eserlerini de aynı aşkla ve insanlar beğensin diye değil, Allah beğensin diye, emek vermişlerdir.

            Mevlevilerin birbirlerine ve bütün sevip saydıklarına verdikleri aşk, edep ve tevazu dolu selamlarda bile Mevlevi terbiyesinin kibar ve medeni davranışlarını görürsünüz.

Kıt’alar boyu ülkelere yayılmış bu büyük tarikat Mevlânâ’nın varlığında, onun sanatında ve onun yolunda yürüyenlerle geliştirilen bir iman, sanat ve kültür hareketleri olmuştur.

Mevlânâ Mesnevisinde; ‘’Dinle neyden ki nasıl anlatıyor, ayrılıklardan nasıl şikâyet ediyor! Beni kamışlıktan kopardılar! Feryadlarım, erkek ve kadın, herkesi ağlattı!’’ diyordu. ‘’Ayrılık, sinemi yarık yarık etsin ki, özleyiş derdini açabileyim. Her kim aslından ayrı ve uzak olursa, hep vuslat zamanının izinde olur.’’ ‘’Ben ki her cemiyette ağlarım. İyi hallerin de kötü hallerin de arkadaşıyım’’; ‘’Her kişi zannımca bana yâr olur. Söyleyişlerimden sırlar almaya çalışır’’,’’ Gerçi benim sırlarım feryadlarımdan uzak değildir. Ancak her gözde ve her kulakta bu sırları görecek veya duyacak ışık yoktur! ‘’ ‘’Ney’in şöhreti sadâsı ateştir. Onu hava zannetme! Kimde bu ateş yoksa, yok olmanın yollarını arasın!’’ diyordu.

Ney’in ermiş insan demek olduğunu; onun koparıldığı sazlığın Allah’la birlikte bulunduğumuz âlem manasına geldiğini; insanda biri hayvani öteki ilâhi iki ruh bulunduğunu, fakat bu tendeki ‘’ilâhi ruhu görebilmek için, nasıl ney, toprağı ve suyu terk etmişse bu yüzden sinesi delik deşik olmuşsa, insanın da sinesi, aşk ateşi ile yarık yarık olarak, maddi heveslerden kurtulması gerektiğini söylüyor.

 

 

 

 

Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
  Toplam yorum 0   Onay bekleyen 0  


Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
 

Bu yazı henüz yorumlanmamış...


 Yazarın Diğer Yazıları
 
 
  FOTO GALERİ
Şaşırtan sebzeler !

Şaşırtan sebzeler !

  VİDEO GALERİ
Konya'da çöplükte bebek cesedi bulundu

Konya'da çöplükte bebek cesedi bulundu

  ÇOK OKUNANLAR
  YAZARLAR

 
Süleyman Göksu
 
ÜÇ ATEİST VE ŞEMS

 
Ebru Mut
 
Ramazan’da Ne Yer Ne İçersiniz?

 
Osman Kılcı
 
SÜRELİ YAYIN KURULUŞLARINCA DÜZENLENEN PROMOSYON

 
Hüseyin Toptaş
 
Meram’ın 1800 kişilik yeni camisi cemaat bekliyor

 
Mehmet Şimşek
 
KADINLARIMIZ -1
Tüm yazarlar için tıklayın
  PİYASALAR
       
  2,6861   3,0068  
       
  82,087   101,4110  
  ÇOK YORUMLANANLAR
  NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak 03:17   İkindi 16:58
Güneş 05:24   Akşam 20:25
Öğle 13:04   Yatsı 22:14
  ANKET
  ŞANS OYUNLARI
13/6/2015 17/6/2015
15-23-26-27-33-44 7-9-13-20-24-9
18/6/2015 15/6/2015
8-10-14-21-22-48 5, 10, 18, 19, 21, 25, 27, 29, 31, 33, 35, 43, 44, 45, 65, 71, 73, 75, 77, 78, 79, 80
 
 
RSS

Add to Google
Anadolutelgraf.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.  Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Anadolu Telgraf sorumlu tutulamaz. Tasarım & Programlama